Rodzaje i znaczenie kwiatów

Symbolika, kolorystyka i rodzaje kwiatów ciętych

Róża – jest w ścisłej czołówce kwiatów ciętych, ale nie wszystkie nadają się do wazonu. Dlatego do wazonu należy wybierać róże wielkokwiatowe, których łodygi są sztywne. Jest to najliczniejsza grupa róż. Tworzą duże i pełne kwiaty, osadzone pojedynczo na łodydze. Większość z nich oprócz pięknych kwiatów kusi także pięknym zapachem.

Symbolika: miłość, wierność, czystość, pożądanie, duma, pamięć, zdrada, zazdrość, stracone uczucie. Ale każda róża znaczy co innego:

- Róża różowa - przysięgam miłość
- Róża żółta - odwzajemnij moją miłość
- Róża alpejska - wszystko zrobię, żeby być Ciebie wartym ...
- Róża bardzo otwarta - niedługo ślub
- Róża biała - wzdycham do Ciebie, jesteś warta mojej miłości
- Róża czerwona - kocham, kocham, kocham
- Róża dzika - pójdę za tobą wszędzie ...
- Róża herbaciana - podobasz mi się

Kolorystyka: nieograniczona

czerwone-róże-bukiet

Lilie - wytworne i piękne kwiaty, których dodatkową zaletą jest wspaniały zapach (niektóre odmiany nie pachną wcale, inne bardzo intensywnie). Lilie posiadają duże pylniki z mnóstwem pyłku, przez co nazywa się je czasem „smolinosami”. Z rozchylających się pąków należy systematycznie usuwać pylniki, gdyż nie tylko brudzą one aksamitne płatki, lecz również przyspieszają starzenie się kwiatów. Zależnie od odmiany lilie zachowują świeżość przez 7-14 dni. Należy też pamiętać, że lilie są wrażliwe na etylen, dlatego trzeba ustawiać je z dala od dojrzałych owoców.

Symbolika: niewinność i zdrada

Kolorystyka: wszystkie z wyjątkiem niebieskiej

lilie-bukiet

Mieczyki – kwiaty bardzo dobrze radzą sobie w wazonie, o ile są umieszczone w wodzie dość głęboko woda powinna sięgać niemal do pierwszych kwiatów. Podobnie jak w przypadku lilii, należy je ścinać, kiedy dolny pąk jest już wybarwiony. Po przekwitnięciu kwiatów pojawiają się owoce w postaci niewielkiej torebki. Mieczyki kwitną w okresie od lipca do sierpnia.

Symbolika: świeżość uczuć

Kolorystyka: nieograniczona

bukiet-z-kolorowych-mieczyków

Astry – doskonale nadające się do cięcia trwałe i bardzo dekoracyjne kwiaty. Różnorodność barw zapewnia ogromny wybór roślin. Ich pąki trudno rozwijają się w wazonie, dlatego kwiaty trzeba ścinać w pełnym rozkwicie i usunąć z pędów dolne liście. Astry należą do grupy kwiatów, którymi dekoruje się groby na cmentarzach.

Symbolika: Cierpliwość, Elegancja, Refleksja, pamięć o innych, Różnorodność

Kolorystyka: różowy, purpurowy, niebieski, czerwony, żółty, biały

kolorowe-kwiaty-astry

Słoneczniki – duże letnie kwiaty, dobrze nadają się do cięcia, choć w wazonie nie postoją długo. Aby przedłużyć ich trwałość, należy usunąć z pędów jak najwięcej liści.

Symbolika: Kwiat ten ma dwa znaczenia. Z jednej strony oznacza dumę, pychę i niewdzięczność, a z drugiej szczęście, zabawę i ciepło. Osoba wręczająca bukiet słoneczników po prostu mówi: bardzo cię lubię.

Kolorystyka: jasno żółtej, żółtej, czerwonej, brązowej oraz o kwiatach wielu kolorów

żółte-słoneczniki-piękny-bukiet

Goździk– jest trwałym kwiatem, znakomicie nadającym się do wazonu. Goździki nie wymagają stosowania specjalnej odżywki do kwiatów ciętych, cukru czy innych ulepszaczy. Ustaw goździki z dala od pełnego słońca i owoców; wydzielający się z nich etylen przyspiesza proces starzenia. Goździki utrzymują świeżość od 7 do 14 dni, pod warunkiem, że są świeże i właściwie pielęgnowane.

Symbolika: Goździk oznacza obietnicę i zauroczenie. W zależności od koloru:

- Goździk biały - czystość, mam czyste uczucia
- Goździk czerwony - gorące podziękowanie
- Goździk różowy - czekaj na mnie
- Goździki (wielobarwny bukiet) - znak odmowy

Kolorystyka: nieograniczona

goździki-bukiet

Tulipany – ich trwałość nie jest imponująca, ale są kwiatami niezwykle pięknymi, a różnorodność barw pozwala tworzyć z nich wspaniałe, jednogatunkowe bukiety. Te kwiaty ścinamy w fazie wybarwionego pąka niż w pełni rozkwitu, gdyż dłużej zachowają świeżość. Jeśli tulipan stracił jędrność, wystarczy zawinąć go w czysty papier, włożyć do czystej wody i odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Wydłużania się nieco w wazonie, zwłaszcza gdy są w nim jeszcze inne kwiaty.

Symbolika: zgoda, porozumienie. Jednak w zależności od koloru może wyrażać inne emocje.

- Tulipan różowy - wyrażają troskę i sentyment do dziewczyny, którą obdarowuje się kwiatami
- Tulipan fioletowy - oznaczają królewską władzę i wspaniałość
- Tulipan czerwony - według legendy oznaczają doskonałą miłość
- Tulipan żółty - są alegorią radości. Symbolizują pogodne myśli i szczęście
- Tulipan biały - wyrażają przebaczenie. Są symbolem niewinności, nieskazitelnej czystości
Kolorystyka: nieograniczona

tulipany

Konwalie – ich zapach i niepowtarzalny urok sprawiają, że w maju bardzo chętnie ozdabiamy nimi nasze mieszkania, biura i hotele. Doskonale nadają się do wazonu i mogą być ścięte, kiedy na pędzie rozwinie się zaledwie kilka kwiatów. Roślina ta to jeden z najwspanialszych skarbów wiosny, który powszechnie pełni funkcje dekoracyjne. Z kolei zawarty w konwalii majowej olejek eteryczny to niezwykle pożądany składnik perfum.

Symbolika: symbol młodości, szczęścia i pomyślności. Jej symbolika zahacza też o tematykę związków między ludźmi. Jako że jest ona też symbolem czystości i skromności była dodawana do bukietów panien młodych.

Kolorystyka: Biała

konwalie

Narcyzy – nie są trwałe, ale z pewnością mogą przetrwać w wazonie kilka dni, stanowiąc uroczą dekorację. Ze względu na specyficzne substancje zawarte w ich soku, nie powinny być umieszczane z innymi kwiatami. Łodygi świeżo zerwanych kwiatów należy przyciąć o kilka centymetrów, a następnie zanurzyć na kilka godzin w wodzie, by pozbyły się nadmiaru śluzu. Dopiero po tym zabiegu przekładamy narcyzy do wazonu ze świeżą wodą.

Symbolika: samolubność, brak serca

Kolorystyka: biały, żółty, żółto biały, pomarańczowo żółty

narcyzy

Hiacynt - Najlepiej jest kupować hiacynty z cebulką, która zawiera w sobie materiał pokarmowy dla kwiatu. Dzięki niej hiacynt dłużej będzie cieszył nasze oko i pięknie kwitnął. Hiacynty roztaczają wokół siebie piękną woń i mają bogatą kolorystykę. Stworzony z nich bukiet nadaje się na Walentynki, Dzień Kobiet, Wielkanoc oraz Dzień Matki.

Symbolika: przykro nam z powodu zachowania drugiej osoby. Jednak w zależności od koloru kwiatów, otrzymujemy takie rezultaty:
- Hiacynt biały - bezinteresowna sympatia do drugiej osoby, bez jakichkolwiek podtekstów
- Hiacynt różowy - symbolizuje gorliwość
- Hiacynt fioletowy - skłania bliską osobę do większej czułości i okazywania nam uczuć
- Hiacynt błękitny - stałość w uczuciach
- Hiacynt żółty - jestem szczęśliwy z naszej miłości

Kolorystyka: Występują w bieli, różu, fiolecie, w odcieniach pomarańczowego i żółtego

hiacynt

Anemon – to ozdoba jesieni. Kwiaty te zachwycają kolorami, gdy większość roślin już dawno je straciła. Zawilec to niezwykle dekoracyjna roślina pochodząca z terenów śródziemnomorskich. Doskonale sprawdza się do kompozycji bukietowych.

Symbolika: ulotność, nieśmiałość

Kolorystyka: biała, różowa, czerwona, niebieska

anemon

Eustoma – delikatne kwiaty eustomy przypominają wyglądem tulipany i róże. Liście eustomy są podłużne do jajowatych, w kolorze niebieskawozielonym. Ze smukłych, skręconych pąków rozwijają się w lipcu i sierpniu dzwonkowate kwiaty Rozwinięte kwiaty przypominają w swojej subtelności tulipany, a częściowo również maki i róże.

 

Symbolika: niewinność

Kolorystyka: biała, kremowa, zielona, różowa, fioletowa, biało-różowa, biało-fioletowa

eustoma

Frezja – Dekoracyjne kwiaty frezji w różnych kolorach mają dzwonkowaty kształt. Mają dość intensywny zapach niezwykle przyjemny. Fazę, w której cięte kwiaty wyglądają najpiękniej (mają po 5-6 rozwiniętych kwiatów w gronie) roślina osiąga w pomieszczeniu po ok. 8 dniach, a w chłodnym miejscu, nawet po 15 dniach.

Symbolika: miłość, delikatność. Frezję uznaje się za wyraz szacunku, uznania, radości z przebywania razem, ale także zaproszenia do flirtu. W zależności od koloru:
- Frezja biała - delikatność, tylko z Tobą
- Frezja czerwona - cieszy mnie Twa obecność
- Frezja liliowa - onieśmielasz mnie
- Frezja różowa - oddajmy się marzeniom, flirt

Kolorystyka: biała, kremowa, fioletowa, żółta, herbaciana, różowa

frezja

Gerbera –to kwiaty praktycznie bez wad. Są one łatwo dostępne przez cały rok w stosunkowo niskiej cenie. Duża gama kolorystyczna od popularnych białych i czerwonych do fioletowych oraz pomarańczowych powoduje, że floryści tworzą z nich niepowtarzalne kompozycje kwiatowe zadowalające najbardziej wyrafinowanych klientów. Ich mocną stroną jest także trwałość, dzięki której długo możemy się cieszyć ich pięknym widokiem w wazonie.

Symbolika: pamięć, oddanie

Kolorystyka: praktycznie nieograniczona od białej, kremowej, żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej po dwukolorowe odmiany

gerbery

Piwonia – Piwonie są długowieczne, które mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 15 lat. Kwitną od maja do czerwca. Mają duże, okazałe kwiaty o średnicy ok. 20 cm i występują w całej gamie barw. Cięte kwiaty wytrzymują w wodzie do 10 dni.

Symbolika: opiekuńczość

Kolorystyka: biała, kremowa, żółta, jasnoróżowa, purpurowa

piwonia

Chryzantema – Niestety, chryzantema jest kwiatem kojarzonym, głównie z florystyką funeralną i świętem 1 listopada, jest rośliną, której mnogość odmian, kolorów i form, a także całoroczna dostępność, powinna zachęcać do wykorzystania jej jako pięknego elementu bukietu czy kompozycji kwiatowych. Chryzantemy pięknie komponują się z dodatkami dalii, astrów, gerber.

Symbolika: Chryzantema symbolizuje szczęście i długie życie. Jako symbol Słońca (ze względu na promieniste uporządkowanie płatków) przynosi radość i pogodę ducha
- Chryzantema biała - prawda, wdzięczność
- Chryzantema czerwona - bądź moją miłością
- Chryzantema złocista - śnię o Tobie, skryta miłość

Kolorystyka: od żółci, złota, pomarańczy po czerwień podkreślają naszą polską złotą jesień

chryzantema